Logo und Banner  

Lexicon Istoric Retic (LIR)

Lemma
Chavazzin  

A
 B  C  D  E  F  G  H I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

stampa
lemma precedents Cussegliers dals chantunsCussegliers guvernativs lemma sequent

Cussegliers federals dal Grischun
Il Grischun ha mess fin qua trais cussegliers fed. ed ina cussegliera federala.

Bavier, Simeon (1825-96), da Cuira. PL. Elecziun en il Cussegl fed. ils 10-12-1878. Schef dal Dep. da finanzas e duanas (1879), dal Dep. da las postas e viafiers (1880-81) e dal Dep. politic (1882), pres. da la Confed. 1882. Demissiun ils 5-1-1883.

Calonder, Felix (1863-1952), da Trin. PLD. Elecziun en il Cussegl fed. ils 12-6-1913, entrada en uffizi ils 21-7-1913. Schef dal Dep. da l'intern (fin il 1917) e dal Dep. politic (1918-19), pres. da la Confed. 1918. Demissiun ils 21-1-1920. Da lingua rumantscha.

Schlumpf, Leon (* 1925), da Mönchaltorf/ZH. PPS. Elecziun en il Cussegl fed. ils 5-12-1979. Schef dal Dep. da l'econ. da traffic ed energia (1980-87), pres. da la Confed. 1984. Demissiun ils 31-12-1987.

Widmer-Schlumpf, Eveline (* 1956), da Mönchaltorf/ZH e Favugn. Figlia da Leon Schlumpf. PPS, a partir dal 2008 PBD. Elecziun en il Cussegl fed. ils 12-12-2007. Scheffa dal Dep. da giustia e polizia.


Litteratura:
Die Schweizer Bundesräte, edì dad U. Altermatt, 1991, 224-27, 327-32, 575-80.

Adolf Collenberg

lemma precedents Cussegliers dals chantunsCussegliers guvernativs lemma sequent

pagina precedenta


© HLS: Tuts dretgs d’autur da questa publicaziun electronica èn tar
il Historisches Lexikon der Schweiz, Berna. Per tut ils texts publitgads a moda
electronica valan las medemas reglas sco per la publicaziun stampada.





Redaktion HLS, Hirschengraben 11, Postfach, 3001 Bern, tel. +41 31 313 13 30, E-mail: :